SERIES555E
Swivel castor, Ø 100 mm
Article No.:4.SBA0.DHA0
GTIN / EAN: 4251984311453
CTN: 83022000
Description:Double swivel castor, Housing made of polyamide, swivel bearing with precision ball bearing, colour: RAL 7004 - Signal grey
Locking device with wheel lock, centrally operated
Wheel with plain bearing and non-marking grey polyurethane tyres (TPU)
Connection via stem Ø32x50mm switching profile horizontal
Special functions: cleaning by wipe disinfection possible without restrictions Double swivel castor with wheel lock, centrally operated, stem Ø32x50mm, wheel diameter: 100mm, load capacity: 100 kg, with non-marking grey polyurethane tyres (TPU) / 80 shore A 4 SBA0 DHA0 4#SBA0#DHA0 4SBA0DHA0 caster Nylon castor non-marking twinwheel double swivel brake Hospital and surgery equipment Medical equipment Nursing home beds Medical equipment
| Wheel | |
|---|
| Wheel tyres | TPU |
|---|
| Wheel width (mm) | 20 |
|---|
| Wheel Ø (mm) | 100 |
|---|
| Colour of wheel hub/cover | RAL 7004 - Signal grey |
|---|
| Material of wheel hub | Polyamide |
|---|
| Wheel hardness | 80 shore A |
|---|
| Wheel bearing | Plain bearing |
|---|
| Castor | |
|---|
| Wheel axle | Steel riveted |
|---|
| Offset (mm) | 31 |
|---|
| Swivel radius (mm) | 87 |
|---|
| Design | Double swivel castor |
|---|
| Swivel bearing | Single-row ball bearing |
|---|
| Mounting height (mm) | 116 |
|---|
| Main colour | RAL 7004 - Signal grey |
|---|
| Housing material | Polyamide |
|---|
| Conductivity | Non-conductive |
|---|
| Weight | 610 g |
|---|
| Attachment | |
|---|
| Attachment | Stem for central locking |
|---|
| Fitting dimension | Stem Ø32x50mm switching profile horizontal |
|---|
| Lock | |
|---|
| Locking device | Wheel lock |
|---|
| Central locking system | Central locking system |
|---|
| Load Capacity (dynamic) | 100 kg |
|---|
| Load Capacity (static) | 300 kg |
|---|
| Temperature Range | from -10 °C to 40 °C |
|---|
| Compliance | RoHS, REACH |
|---|
| Standards | DIN EN 12530 |
|---|
| ISO 22881 |
|---|