SERIES568
Swivel castor, Ø 150 mm
Article No.:4.Y6C0.FQB0
GTIN / EAN: 4251984317875
CTN: 83022000
Description:Double swivel castor, Housing made of polyamide, swivel bearing with precision ball bearing, colour: RAL 9002 - Grey white
Locking device with total lock, centrally operated
Wheel with ball bearing and non-marking grey polyurethane tyres (TPU)
Connection via stem Ø32x50mm switching profile vertical
Special functions: cleaning by wipe disinfection possible without restrictions Double swivel castor with total lock, centrally operated, stem Ø32x50mm, wheel diameter: 150mm, load capacity: 160 kg, with non-marking grey polyurethane tyres (TPU) / 94 shore A 4 Y6C0 FQB0 4#Y6C0#FQB0 4Y6C0FQB0 caster Nylon castor non-marking twinwheel double swivel brake Hospital beds Medical equipment Operating tables Nursing home beds Medical equipment
| Wheel | |
|---|
| Wheel tyres | TPU |
|---|
| Wheel width (mm) | 20 |
|---|
| Wheel Ø (mm) | 150 |
|---|
| Colour of wheel hub/cover | RAL 9002 - Grey white |
|---|
| Material of wheel hub | Polyamide |
|---|
| Wheel hardness | 94 shore A |
|---|
| Wheel bearing | Ball bearing |
|---|
| Castor | |
|---|
| Wheel axle | Steel riveted |
|---|
| Offset (mm) | 52 |
|---|
| Swivel radius (mm) | 131 |
|---|
| Design | Double swivel castor |
|---|
| Swivel bearing | Single-row ball bearing |
|---|
| Mounting height (mm) | 155 |
|---|
| Main colour | RAL 9002 - Grey white |
|---|
| Housing material | Polyamide |
|---|
| Conductivity | Non-conductive |
|---|
| Weight | 1,180 g |
|---|
| Attachment | |
|---|
| Attachment | Stem for central locking |
|---|
| Fitting dimension | Stem Ø32x50mm switching profile vertical |
|---|
| Lock | |
|---|
| Locking device | Total lock |
|---|
| Central locking system | Central locking system |
|---|
| Load Capacity (dynamic) | 160 kg |
|---|
| Load Capacity (static) | 480 kg |
|---|
| Temperature Range | from -10 °C to 40 °C |
|---|
| Compliance | RoHS, REACH |
|---|
| Zertifikate | Monitored by TÜV SÜD |
|---|
| Standards | DIN EN 12531 |
|---|
| ISO 22882 |
|---|