SERIES320
Swivel castor, Ø 75 mm
Article No.:1.A1V0.E060
GTIN / EAN: 4251984300365
CTN: 83022000
Description:Double swivel castor, Housing made of steel (zinc-coated), swivel bearing with double ball bearing, colour: zinc-coated
Wheel with ball bearing and non-marking grey thermoplastic tyres (TPE) with thread guard
Connection via screw M12-24mm
Special functions: cleaning by wipe disinfection possible without restrictions Double swivel castor, screw M12x24mm, wheel diameter: 75mm, load capacity: 90 kg, with non-marking grey thermoplastic tyres (TPE) / 90 shore A 1 A1V0 E060 1#A1V0#E060 1A1V0E060 caster Steel castor non-marking twinwheel double swivel Office and conference furniture Display stand Hospital and surgery equipment Laboratory equipment Mobile operating material Furniture Shelf trolleys Transport equipment Workshop trolleys Factory equipment Shop fitting
| Wheel | |
|---|
| Wheel tyres | TPE |
|---|
| Wheel width (mm) | 23 |
|---|
| Wheel Ø (mm) | 75 |
|---|
| Colour of wheel hub/cover | RAL 7004 - Signal grey |
|---|
| Material of wheel hub | Polypropylene |
|---|
| Wheel hardness | 90 shore A |
|---|
| Wheel bearing | Ball bearing |
|---|
| Castor | |
|---|
| Wheel axle | Steel screwed |
|---|
| Offset (mm) | 28 |
|---|
| Swivel radius (mm) | 69 |
|---|
| Design | Double swivel castor |
|---|
| Swivel bearing | Double-row ball bearing |
|---|
| Mounting height (mm) | 103 |
|---|
| Thread guard | With thread guard |
|---|
| Main colour | zinc-coated |
|---|
| Housing material | Steel (zinc-coated) |
|---|
| Conductivity | Non-conductive |
|---|
| Weight | 560 g |
|---|
| Attachment | |
|---|
| Attachment | Screw |
|---|
| Fitting dimension | Screw M12-24mm |
|---|
| Load Capacity (dynamic) | 90 kg |
|---|
| Load Capacity (static) | 270 kg |
|---|
| Temperature Range | from -10 °C to 40 °C |
|---|
| Compliance | RoHS, REACH |
|---|
| Standards | DIN EN 12530 |
|---|