SERIES551
Swivel castor, Ø 65 mm
Article No.:4.RUN0.DGC0
GTIN / EAN: 4251984311279
CTN: 83022000
Description:Double swivel castor, Housing made of polyamide, swivel bearing with plain bearing, colour: RAL 7004 - Signal grey
Locking device with wheel lock (RAL 7024 - Graphite grey)
Wheel with plain bearing and non-marking grey polyurethane tyres (TPU)
Connection via stem M10x15mm
Special functions: cleaning by wipe disinfection possible without restrictions, conductive Double swivel castor with wheel lock, stem M10x15mm, wheel diameter: 65mm, load capacity: 70 kg, with non-marking grey polyurethane tyres (TPU) / 80 shore A, Conductive 4 RUN0 DGC0 4#RUN0#DGC0 4RUN0DGC0 caster Nylon castor non-marking twinwheel double swivel brake Office and conference furniture Display stand Hospital and surgery equipment Laboratory equipment Medical equipment Mobile operating material Furniture Shelf trolleys Tray trolleys Factory equipment Office & laboratory Shop fitting Medical equipment
| Wheel | |
|---|
| Wheel tyres | TPU |
|---|
| Wheel width (mm) | 14 |
|---|
| Wheel Ø (mm) | 65 |
|---|
| Colour of wheel hub/cover | RAL 7004 - Signal grey |
|---|
| Material of wheel hub | Polyamide |
|---|
| Wheel hardness | 80 shore A |
|---|
| Wheel bearing | Plain bearing |
|---|
| Castor | |
|---|
| Wheel axle | Steel riveted |
|---|
| Offset (mm) | 20 |
|---|
| Swivel radius (mm) | 68 |
|---|
| Design | Double swivel castor |
|---|
| Swivel bearing | Plain bearing |
|---|
| Mounting height (mm) | 80 |
|---|
| Main colour | RAL 7004 - Signal grey |
|---|
| Housing material | Polyamide |
|---|
| Conductivity | Conductive |
|---|
| Weight | 192 g |
|---|
| Attachment | |
|---|
| Attachment | Threaded bolt |
|---|
| Fitting dimension | Stem M10x15mm |
|---|
| Lock | |
|---|
| Locking device | Wheel lock |
|---|
| Colour of brake pedal | RAL 7024 - Graphite grey |
|---|
| Load Capacity (dynamic) | 70 kg |
|---|
| Load Capacity (static) | 210 kg |
|---|
| Temperature Range | from -10 °C to 40 °C |
|---|
| Compliance | RoHS, REACH |
|---|
| Standards | DIN EN 12530 |
|---|
| DIN EN 12528 |
|---|